JAK NA DECOUPAGE Tisk Email

Použití ubrousků resp. jejich motivů k dekoraci různých výrobků.

Používá se na karton, sklo, keramiku, porcelán,dřevo, textil, svíčky, sololit, lepenku....
Při práci s ubrousky používáme speciálními lepidla, která rozdělujeme podle druhu materiálu, který budeme dekorovat.
1/ Univerzální - vhodné pro většinu materiálů. Nehodí se pro textil, svíčky, sklo a porcelán, který chceme používat např. v kuchyni a častěji mýt.
2/ Vypalovací na sklo a porcelán - na sklenice, hrnky, talíře. Je odolné proti vodě. Po dokončení vypálíme v domácí troubě.
3/ Na textil - pro látky nejlépe z přírodních materiálů.
4/ Na svíčky

Základní postup : používáme pouze potištěnou vrstvu z trojvrstvého ubrousku, která je velmi tenká. Proto s ním pracujeme velmi opatrně. Po nalepení ubrousek lehce zprůsvitní a pokud je podklad tmavší, budou barvy nevýrazné. Tomuto se vyhneme,když si místo nalepení podmalujeme bílou akrylovou barvou (nelze použít pro vypalování!). 
Na zvolený předmět naneseme štětcem tenkou vrstvu lepidla a připravený motiv na něj přilepíme. Prsty, nebo štětcem ho lehce od středu uhladíme. Necháme zaschnout a překryjeme další vrstvou lepidla a případné záhyby opět uhladíme.
Lepidlo pro vypalování vypálíme v domácí troubě, při teplotě uvedené výrobcem. Univerzální lepidlo můžeme pro zvýšení odolnosti přelakovat 
Lepení na textil: látku nejdříve vypereme - zbavíme jí impregnací a lepidlo lépe přilne. Postup lepení je stejný a po zaschnutí důkladně zažehlíme z rubové strany, nebo přes hadřík.
Lepení na svíčky - postup viz. výše.

Akrylové barvy - hustší, krycí barvy na vodní bázi, po zaschnutí vodě odolné, vodou ředitelné, rychle schnou a jsou bez zápachu. Lze je použít na většinu povrchů. Vyrábí se v široké škále odstínů,plněné v lahvičkách nebo v tubách. Pro docílení požadovaného vzhledu výrobku natřeme buď celý, nebo jen jeho části.
Akrylové laky - mají univerzální použití. Vyrábí se lesklý, matný a polomatný. Vybrat si můžete laky v lahvičkách, které nanášíme štětcem, nebo laky ve spreji (hodí se pro větší výrobky). Lak je před zaschnutím mléčně bílý, zprůsvitní během zasychání.
Krakelování
Krakelovací lak (antik) - spodní lak způsobující popraskání vrchní vrstvy akrylové barvy. Volíme vždy dvě kontrastní barvy.
postup - pokud chceme krakelovat plochu pod ubrouskem, zvolíme si jako vrchní barvu co nejsvětlejší odstín, spodní tmavší např.černou. První nanášíme tmavou barvu, po zaschnutí ji překryjeme krakelovacím lakem a na něj v jedné vrstvě barvu světlou, tu jen v jednom směru a nevracíme se - zatírali by jsme vznikající praskliny. Po zaschnutí nalepíme ubrousek běžným postupem.
/strong>dvoufázový krakelovací lak - vytváří praskliny v horní vrstvě laku, do kterých se pro zvýraznění zatírá tmavá olejová barva.
Postup - na hotový předmět naneseme vydatnou vrstvu laku č.1 a necháme schnout nejméně 2 hodiny. Pak naneseme rovnoměrnou vrstvu laku č.2. Praskliny by se měly začít vytvářet během 15-20min. Patinu pomocí kousku látky důkladně zatřeme do vzniklých prasklin a necháme 2hod. schnout. Pro zvýšení ochrany můžeme na závěr přetřít opět lakem č.1 a nechat také 2hod. zaschnout. Velikost prasklin závisí na tloušťce první vrstvy - čím větší, tím výraznější praskliny.