JAK NA MALBU NA HEDVÁBÍ Tisk Email

Nejdříve to trošku zjednodušíme - potřebovat budeme hedvábí, nějakou tu barvu, případně štětce a třeba napínací rám.....

Hedvábí je možné koupit jako metráž v různé šířce, tak i jako hotové výrobky (šátky, šály, kravaty, pouzdra na brýle, šňůrky, různé tvary napnuté v drátu...), to vše v různých rozměrech a typech materiálu-např. Ponge 5, Habotai 8, Chiffon 3.5 a další. Názvy se liší podle zpracování a typu vazby, číslo udává "gramáž"- jednoduše řečeno - jak je hedvábí tenké nebo silné. Pro malování šál a šátků se nejvíce používá Ponge 5 a 6 v přírodním odstínu.

Barvy pro malbu na hedvábí jsou velmi tekuté ( hedvábí nám díky tomu "neztvrdne"), což také znamená, že nejsou krycí, (nelze světlejší barvou překrýt tmavší). Výrobců je mnoho, takže je z čeho vybírat - vždy vám ukážeme vzorníky barev a potom je to jen na Vás. 
Pokud chceme výrobek po dokončení prát, musíme barvu nejprve zafixovat a to podle typu barev - fixované zažehlenímnebo fixované parou, případně fixované v mikrovlnné troubě. Někdy je možná i kombinace těchto postupů, ale vždy se řídíme pokyny výrobce, případně vlastní zkušeností. 
Méně komplikovaná je práce se zažehlovacími barvami, nevýhodou je, že některé odstíny mohou po zaschnutí zůstat trošičku tužší. Pokud nepracujete s hedvábím profesionálně, není třeba mít z toho obavy. Škála barev je opravdu široká 
Napařovací barvy zanechají hedvábí 100% jemné a jsou velmi brilantní. Se samotným napařováním v domácích podmínkách je třeba mít trochu zkušeností, existuje možnost nechat si výrobek napařit profesionálně - v napařovacím válci. Služba není snadno dostupná a je poskytována za poplatek ( většinou bez záruky). 
Barvy jsou připraveny k okamžitému použití, není třeba je nijak ředit. Nanášíme je nejčastěji štětcem, nebo dle typu zvolené techniky.

Štětce - nejlepší je použít ty s přírodním vlasem - nasají dostatečné množství barvy a jsou jemné k hedvábí. Pro vyplňování ploch se hodí kulaté se špičkou. Syntetické štětce nám budou lépe držet tvar a mají delší životnost. Jsou však o něco dražší. Na větší plochy použijeme široké ploché štětce opět s měkkým vlasem. Hodí se i molitanové štětce.

Media do barev - jsou přípravky sloužící např. k zesvětlení barev - zesvětlovač, k míchání pastelových odstínů - míchací bílá, k zakrytí např. rozpité barvy nebo k domalování detailu na tmavší podklad - krycí bílá, k malování bez kontur -akvarelový základ nanáší se na hedvábí, které nám "natuží" tak,že se barvy tolik nerozpíjí, nebo zahušťovač, který se přidá přímo do barvy.pokud malujete větší plochy, použijte mallmitel, který zabraňuje vzniku map.

Kontury - gutty - jsou husté barvy, kterými zabráníme tekutým barvám se rozpíjet. Vyrábí se v různých barevných odstínech. Můžeme použít i bezbarvou guttu - po vyprání nám zůstane linka čistého hedvábí. Gutty lze použít i jen k dekoraci. Nanáší se přímo z tuby s tenkým hrotem. Cenově výhodnější je zakoupit větší balení v lahvičce ale barvu si pak musíme přelít do vhodné ampulky s plastovým hrotem. K malbě jemnějších kontur si můžeme pořídit kovové hroty, které mají většinou samořezný hrot.

Batika - používáme práškové barvy rozpustné ve vodě, které mají různou teplotu fixace. Většinu hedvábí můžeme bez obav vařit. Při voskové batice používáme barvy s fixací cca 50°C. Batikovací vosk je směs parafinu, vosku a stearinu a koupíte ho už namíchaný. Nanášet můžeme štětcem, nebo speciálním nářadíčkem zvaným Tjanting (batikovací pero) což je kovová baňka s malým zobáčkem, to celé na dřevěné násadce. Vosk tavíme přímo v baňce nad plamenem, jakmile se roztaví můžeme malovat. Síla linky závisí na průměru zobáčku, rychlosti tahu a zkušenosti. Dá se použít i parafin ze svíček, ale nemusí se tak dobře spojit s podkladem. Druhou možností je použití tzv. studeného vosku, což je tekutina, kterou nemusíme nijak upravovat a používáme ji přímo z nádobky. Dá se nanášet štětcem, houbičkou, razítky..., ale lze ji i přelít do lahviček a malovat linky, tečky atd. Po obarvení, nebo namalování, oba druhy odstraníme z hedvábí zažehlením do novinového papíru.

Pomůcky: pro předkreslení používáme tzv. fantómový fix. Nelekněte se - má fialovou barvu a poslouží nám k předkreslení motivu (nejen) na hedvábí. Nejpozději do dvou, tří dnů beze zbytku zmizí. Začne mizet i při kontaktu s vlhkostí (barva), toho můžeme využít při opravách - stačí trochu vody a "fantomka" je pryč. Transferová tužka používaná k přenosu motivu na textil, není vhodná - z hedvábí ji nelze vyprat. Můžeme ji použít v případě, že máme jistou ruku a dokážeme linku přesně překrýt konturkou. 
Na drobné detaily můžeme použít i barvy na textil, ale pro svou hustou konzistenci se na hedvábí nehodí - namalované místo zůstane tužší. 
Efektová sůl - jsou větší krystalky soli, které se sypou na právě nanesenou barvu. Sůl do sebe dokáže natáhnout barvu a vytvářet tak zajímavé efekty. 
Pomůcky pro napínání hedvábí - napínací posuvný rám se skládá ze čtyř tyček, které se dají posunovat na požadovaný rozměr. Vyrábí se v několika velikostech z plastu, kovu nebo dřeva. K napnutí se používají špendlíky, trojpřipínáčky nebo speciální trojháčky, které se upevňují na gumičky.

Techniky
1.nejrozšířenější je malba s konturou, 
2.další možností je zapíjení různých barevných odstínů mezi sebou

ad1.Pro tuto techniku je podmínkou, hedvábí vypnout do rámu tak, aby jeho plocha byla ve vzduchu - pokud by se něčeho dotýkalo, barvy by se rozpily pod konturou. Konturou si nakreslíme obrysy, tak aby všechny linky byly uzavřené a barva se nedostala kam nemá. Než začneme nanášet barvy, konturu necháme dostatečně zaschnout. Pak začneme vyplňovat jednotlivá políčka barvou. Po zaschnutí sundáme hedvábí z rámu a fixujeme dle typu použitých barev - žehličkou 5min z rubové strany, nebo napařujeme. Pokud jsme použili bezbarvou konturu odstraníme ji vypráním. Hedvábí pereme nejlépe v ruce, ve vlažné vodě a jemném přípravku. Ke změkčení a lepší splývavosti použijeme aviváž.

ad2.Hedvábí si namočíme a dobře vyždímáme.Na pracovní plochu si položíme igelit a na něm si připravíme hedvábí - stačí jen lehce pomačkat, některá místa nadzdvihnout a můžeme barvit. Barvu nanášíme štětcem, kterým se jen lehce dotýkáme, nebo můžeme použít kapátko.Hedvábí necháme uschnout a zafixujeme jako v předchozím odstavci. 
Hedvábí můžeme i batikovat.